Tanácsok kezdőknek
Kamera, és annak mozgatása. Vidd a kurzort egérrel vagy mutató billentyűkkel a térkép szélére.
Kamera forgatása. A bal és a jobb egérgomb egyidejű lenyomásával érhető el, vagy az egér scroll gomjának erős lenyomásával.
Térképváltás. A kis térképen a trapéz alakú négyzet mutatja, hogy mit látsz a taktikai képernyőn. Ha kimégy egérrel a képernyő szélére, akkor mozog a belátott terep is. Gyors képernyőváltás, ha a kis képernyőn máshová kattintasz.
Kijelölés. Egérrel rákattintunk a kiválasztott tankra. Közvetlenül a tank alatt a csík hossza és színe jelöli az életerőt, míg lent középen megtalálod részletező ablakot a tank nevével és további adatokkal (pl. pontos életerő lőszer, üzemanyag, tapasztalati pont/következő szint)
Utánpótlás. A csökkent életerőt javító utánfutóval, az üzemanyagot benzines utánfutóval, a lőszert lőszeres utánfutóval tudod növelni.
Tapasztalati pont növelés. Akkor nőnek a pontjaid, ha sikeresen eltalálsz egy ellenfelet (parancsnoki kocsi esetén légibombázással, aknarakónál ha a lerakott akna felrobban. Ha eléred a szinthatárt, akkor látványos effektek közben szintet lép a járműved. Zöldfülűből (greenhorn) előbb veterán (egy csillag), aztán elit lesz (két csillag) - ezek a szintek kijelölés esetén a részletező táblán csillagokkal vannak jelölve, és a jármű képén is látszik (terepszínű festés, szimbólumok). A szintlépéssel javul az életerő, a páncél erősebbé válik. Egy elit harckocsi felérhet két zöldfülűvel is! Célszerű a játékból kiesett szövetséges bentmaradt egységeit is elpusztítani (edzés), ha ezzel szintet tudsz lépni.
Sebzés. Minél nagyobb egy harcjármű sebzése, annál lassabban tölt újra. A páncélkocsi lő hosszú sorozatokat gyenge erővel (aknák ellen ideális), a mozgó erőd (atom) lassan töltődik, de lövése a legerősebb.
Sérülés fázisai. 1. Semmi vagy minimális sérülés: zöld szín 2. Komolyabb sérülés: sárga szín, az egység fehéren füstöl. 3. Jelentős sérülés: életerő feketén jelölve, fekete a füst. Azonnal ki kell vonni a csatából, és gyógyítót rendelni hozzá. 4. Harcképtelen: elveszti lövegtornyát, lőni és mozogni sem tud. Ebben az állapotban nagyon könnyen véglegesen megsemmisül, sürgősen el kell vontatni a csatatérről, vagy javítóval feljavítani. Ez utóbbi sokáig tart, mert visszafelé kihagyja a 2.-3. fokozatot, és csak megfelelő feljavítottság (1. fázis) után nyeri vissza cselekvőképességét. Lényeges: önjavítós extrával ellátott egységeink egészen a 2. szint tetejéig fel tudják magukat javítani, de az első szintre való visszalépéshez (aktívvá váláshoz) szükség van a külső javításra. Emiatt is nem szabad megvárni a harcképtelenné válást. Parancsnoki kocsi, vontató, aknarakónál nincs 4. fázis, 3. után a megsemmisülés jön.
Megsemmisülés. Legtöbbször látványos effektek kíséretében felrobban a jármű, a járművezető „lelke” felszáll a magasba, és a robbanás helyén rövid ideig egy nyúl vagy disznó fej látható, két lábszárcsonttal.
Sebezhetetlen egységek 1. A páncélkocsi nem tudja sebezni még a kihúzott csövű mozsarat sem. 2. A páncélkocsi nem tudja megsebezni a beásott könnyű tankot. (ha sok páncélkocsi van ellened, érdemes egy védettebb időszakban beásott mozgó tankokat csinálni. Lásd a tippeknél) 3. A löveg és a könnyű tank nem tudja megsebezni a behúzott csövű mozsarat.
Csoportos kijelölés. Egérrel kattintasz egy pontra, a gombot nyomva tartod, és húzod az egeret. Az így kijelölt téglalapban levő saját egységek mind ki lesznek jelöve. Másik módszer: duplán kattintasz egy egységedre, és a hozzá hasonló egységek is mind kijelölődnek.
Csapatba szervezés. Kijelölhetsz egy vagy több egységet, és csapatba szervezheted őket. Ilyenkor számot rendelsz hozzájuk (1-9 közöttit), és ezzel a számmal hivatkozhatsz rájuk. Kijelölés után vagy balodalt fenn a + gombra kattintasz, vagy a Ctrl+szám -ra. Ha játék közben egyszer kattintasz a csapatjelölő számra, vagy egyszer leütöd a csapat számát, akkor a csapat kijelöltté válik, és például gyorsan az aktuális tereppontra tudod őket hívni, vagy speciális parancsot tudsz kiadni nekik. Pl. támadás erre az egységre, vagy követés, bármit... Ha duplán kattintasz a létrejött csapatjelölő számra, vagy kétszer gyors egymásután lenyomod a számot, akkor a kamera úgy mozog, ahogy az aktuális csapatod.
Jelzések a kis térképen. Zöld pont: az aktív egységeid Piros: látókörödben lévő ellenséges egységek vagy zászlaja. Sárga: passzív egységeid (pl felfedezésre vár), vagy szövetségeseid Cián: utánfutók
Lemerülés jelölők. Sárga színnel az adott egységen jelentkező betű. Ha villog, akkor a kritikus érték alá csökkent, ha folyamatosan világít, akkor elfogyott- utánpótlást igényel. Betűk jelentése: F (fuel) - üzemanyag, A (ammo) - lőszer.
Speciális képességek. Járművenként más és más a speciális képesség. Pl. a löveg leereszti a lábát (csak ekkor tud lőni), vagy a raki 5 lövéses üzemmódot állít be, vagy a parancsnoki kocsi kezdeményezhet hatósugarában légitámadást, ha a megrendelt bombázót az ellenség légvédelme még nem szedte le, stb.
Parancskiadás egérrel közvetlenül. Kijelölsz egy egységet vagy csoportot, és egered jobb gomjával kattintasz: 1. Tereppontra: odamegy arra a helyre. Ha kattintáskor piros x-et látsz, akkor nem fog odamenni, mert tiltott terep, vagy nem megközelíthető (Kivéve a vizet, ahová a páncélkocsi be tud menni) 2. Saját egységre: a kijelöltek követni fogják őt 3. Ellenséges egységre: Egységeid megtámadják 4. Utánpótlásra: a kijelölt egység feltölti magát
Parancskiadás egérrel parancs menüből, vagy gyorsgombbal. Ha kijelölünk egy (vagy több azonos) egységet, akkor jobboldalt lent megjelenik a parancs menü. E menü lehetőségei: Idő megállítása (szünet gomb), újraindítása (újabb szünet gomb), duplájára gyorsítása Stratégiai pontjaid száma: ezt költheted el majd alul. Mindig lő (Fire at will) - F gyorsgomb. Ha ellenség van a látókörében, akkor azonnal támadja. Visszalő (Return fire) - T gyorsgomb. Csak akkor lő, ha megtámadják. Nem lő (Hold fire) - H gyorsgomb. Semmiképp nem lő. Olyankor kapcsoljuk be, ha időzíteni akarjuk a lövést (pl sortűz), vagy lopakodunk egy rövidlátó egység mellett, vagy rakijaink nem pontos tüzével nem akarjuk véglegesen megsemmisíteni ellenség melletti lesérült saját egységünket. Speciális játékszabályok esetén (pl. parancsnoki futam) is használjuk. Állj (Stop) - S gyorsgomb. Mozgó tank megállítása Üldöz (Chase) - C gyorsgomb. Kijelölöd e parancsot, rákattintasz a jobb gombbal az ellenségre, és egységed üldözni fogja Hátrál (Retreat) - R gyorsgomb. Egységed kimegy az ellenség hatótávjából. Pl. rakijaid ellen jönnek az ellenfél mozsijai, beállítod ezt az üzemmódot, és egy ideig nyugodtan mehetsz más területre - a lassan közeledő mozsik folyamatos tűz alatt lesznek, de nem érik utol a rakikat. Másik lehetőség, amikor mozsik harcolnak egymás ellen. Speciális képesség aktiválása/deaktiválása - X gyorsgomb. Ha csoport van kijelölve, akkor három feltétel van a működtetéshez: csak azonos típusú egységek legyenek, mindegyik egység aktív legyen (ne legyen köztük 4. fázisú sérült), és jelenlegi speciális képességük állása egyforma legyen. Pl. ha két mozsi van kijelölve egyszerre, egyiknek kihúzva a csöve, másiknak nem, akkor nem működik ez a menüpont, csak ha külön jelöljük ki őket. Emiatt érdemes csapatbe szervezett egységeknél külön feladat esetén azonnal külön csapattá alakítani a kijelölteket. Támadás helyének, célpontjának kijelölése - A gyorsbillentyű. Nem adható ki például leeresztett láb nélküli lövegnek, vagy olyan csoportnak, amelyben ilyen szerepel. Mozgás helyének kijelölése - M gyorsgomb. Nem adható ki pl. leeresztett lábú lövegnek, vagy ilyet tartalmazó csoportnak. Utánpótlás vásárlása. Vásárolni akkor tudsz, ha van elég Stratégiai pontod (SP). Vásárolhatsz egységeidre különböző extrákat. Megfelelő extrákkal felszerelt egységek jóval többet érnek, mint a sima egységek! Utánpótlást csak olyan helyre tudsz vásárolni, amelyek látókörödben vannak. Vigyázz az ellenséges légvédelemre, mert ha lelövi az utánpótlást szállító helikoptert, akkor több utánpótlást nem tudsz vásárolni.
Egységvásárlás a játék megkezdése előtt. Ilyenkor látod a legtöbb információt egy-egy egységről (pl. sebesség, páncélozottság különböző irányokból, stb.) valamint ilyenkor tudsz mozgó erődöt (Atom) is vásárolni. Ez utóbbit csak akkor vegyél, ha játékostársaid (a hostot indító) ezt engedélyezték - egyébként csalónak számítasz.
Extrák, és javasolt felhasználásuk egyéni játékban. Nagyobb benzintartály - 5. küldetés Extra lőszer - aknarakónál mindig, és 7. küldetés Távcső - magára hagyott lövegnél, vagy beásott állóháború esetén saját löveg mellé parancsnoki kocsinak Aknafelderítő - elsősorban páncélkocsira, vagy közeli frontvonal esetén a saját aknarakóra is Extra páncél - erős páncélzatú egységeknél (pl mozsi) a leghatékonyabb Önjavító - életerő kritikus csökkenés esetén nagyon hasznos Gyorsító - elsősorban nagy tűzerejű, de lassú egységeknél fontos Energia ital - növeli a harci szellemet.
Egyéb gyorsgombok. Esc - játékmenü Enter - csevegés indítása, elküldése Shift Enter - kód beírása (csak egyéni játékban) FONTOS! Ha olyan verziód van, amelyben multiban is tudsz kódot beírni, és ezt meg is teszed, játékostársaid megvetése, kirekesztése fog érni. NE TEDD! F2 - mentés menü F3 - töltés menü F6 - gyorsmentés F9 - gyorstöltés +/- - közelítés, távolítás
Zászlók. Multilayerban "Chapture the Flag" játékmód esetén a területünkre kell vinni a középen lévő zászlót a győzelemhez, míg "Domination" játékmódban a birtokolt zászlók mindegyike folyamatosan növeli a Stratégiai Pontjainkat. Indulás után beállíthatunk egy gyors járművet (pl pk. kocsi, vagy páncélkocsi), Shift célkattintásos módszerrel (lásd tippek). A zászlók megtartása már más kérdés...
.
|